Netflix'te Yeşilçam klasikleri arasında en sıcak 10 film

Netflix’te Yeşilçam klasikleri içinde en sıcak 10 film

Mavi Boncuklardan Milyarderlere, Mutlu Günlerden Sürücü Nebahat’a Yeşilçam klasikleri içinde öne çıkan 10 film bugün Netflix kataloğuna eklendi!

Her geçen gün yerli içerik miktarını artıran Netflix, geniş film yelpazesine Yeşilçam filmlerini de ekledi. Değişik türlerden ve yönetmenlerden birçok Yeşilçam klasiği bugün Netflix kataloğuna eklendi.

İçten ve sıcacık bir atmosfer sunan, içinizi ağlatan, güldüren Yeşilçam klasikleri, Türk sinemasına altın günleri getirdi. Keyifli karakterleriyle Kemal Sunal, gözleri ile kendine fanatik bırakan Türkan Şoray, sempatik Adile Naşit ve daha niceleri Yeşilçam klasiği ile kafamızda yer etmiştir.

Bugün Netflix kataloğuna eklenen filmlerden yola çıkarak Yeşilçam’dan 10 filmlik bir sıralama hazırladık. Netflix platformu üstünden erişilebilen Yeşilçam filmlerinin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Trend olan 10 Yeşilçam klasiği Netflix kataloğuna eklendi

Hababam sınıfı

Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı kitaplarından uyarlanmıştır. Hababam sınıfızamansız Yeşilçam filmlerinden biridir. Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Tarık Akan benzer biçimde adları gördüğümüz yapımın yönetmen koltuğunda Kartal Tibet ve Ertem Eğilmez oturuyor. 1975 senesinde kurulan Hababam sınıfı, hususi amlıca lisesinin yaramaz öğrencilerine odaklanır. Yeni müdür yardımcısı Mahmut Hoca, tembel ve yaramaz öğrencilerden oluşan bir sınıfı sakinleştirmeye çalışırken, öğrenciler keskin zekalarıyla Mahmut’a meydan okurlar.

Mavi inci

Emel Sayın, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Kemal Sunal, Tarık Akan, Parlak zeka Alasya, Münir Özkul ve Adile Naşit’i bir araya getiren yapım, izleyenlere keyifli anlamış olur yaşatıyor. Altı dost, Emel Sayın’ın eğlenmek için sahneye çıkmış olduğu kumarhaneye gider. Hesapla ilgili bir mesele var ise, kumarhane çalışanı tarafınca dövüleceklerdir. Oldukça sinirlenirler ve intikam almak için Emel Sayın’ı kaçırırlar. Evin çatı katında sakladıkları Emel Sayın’ı sadece kumarhane müdürü istedikleri parayı verirse özgür bırakacaklar. Emel Sayın’a fazlaca iyi davranıyorlar ve Emel Sayın onları fazlaca seviyor ve onlardan ayrılmak istemiyor. Emel Sayın’ın seslendirmesinin hatırlattığı ikonik Blue Bead şarkısı da minimum film kadar ilgi görmüş oldu.

milyarderler

1986 Şener Şen ile Üretim milyarderler Filmin oyuncu kadrosunda Adile Naşit, Münir Özkul, Uğur Yücel ve Tulu Çizgen benzer biçimde adlar de içeriyor. Kartal Tibet’in yönettiği yapım, Şener tr’nin canlandırdığı Mesut karakterine odaklanıyor. Bir tren istasyonunda çalışan Mesut, yılbaşı piyangosunun en büyük ikramiyesini kazanır. O günden sonrasında Mesut’un yaşamı değişmiş olur ve asla tanımadığı kişiler onun Mesut’la akraba bulunduğunu belirtir.

Sürücü Nebahat

Fatma Girik, İzzet Günay, Münir Özkul, Metin Serezli, Oya Peri ile beraber. Sürücü NebahatYönetmen koltuğunda Süreyya Duru oturuyor. Minibüs şoförü olan babasının vefatından sonrasında evinin tüm yükünü omuzlarında taşıyan Nebahat, borçlarını ödeyebilmek ve geçimini sağlayabilmek için babasından kalan otomobille minibüs şoförlüğü halletmeye adım atar. Etrafı hanımlarla çevrili bir minibüs şoförünü kabul etmez fakat deri ceketini ve babasının şapkasını çoktan giymiştir. Bigün rakiplerine karşı kendini korumak için çaba sarfetmek için otomobiline binen avukat Bülent’e olan aşkı ona bir bayan bulunduğunu hatırlatacaktır.

Fatmagül’ün suçu ne?

yapım yılı 1986 Fatmagül’ün suçu ne?Süreyya Duru tarafınca imzalanmıştır. Senaristliğini Vedat Türkali’nin yazdığı filmin oyuncu kadrosunda Hülya Avşar, Aytaç Arman, Salih Balık, İhsan Yüce ve Menderes Samancılar benzer biçimde adlar içeriyor. Film, üçü varlıklı evlatları olan dört adamın tecavüzüne uğrayan Fatmagül’ü mevzu alıyor. Akıl hastası kardeşinden başka kimsesi olmayan Fatmagül, kanun uygun görmüş olduğu için tecavüzcülerden biriyle evlidir. Fatmagül bu sonucu yeni bir sertlik ve istismar döngüsünde yakalar.

çıplak yurttaş

1985 yılında yapılmış Başar Sabuncu tarafınca yapılmış ve sahnelenmiştir. çıplak yurttaşOyuncu kadrosunda Şener en, Nilgün Akçaoğlu, Pekcan Koşar, Zihni Küçümen, Kamran Usluer ve Candan Sabuncu benzer biçimde adlar içeriyor. Işyar olarak çalışan İbrahim, maaşıyla altı kişilik ailesinin geçimini sağlamaya iş koşturmacasındadır. Fazla mesai halletmeye süregelen İbrahim, bigün iş yerinde soyunup koşmaya adım atar ve bölgede “Çıplak Yurttaş” adını alır. Medyada bu isimle ünlenen İbrahim, ailece bu ani yükselişe ayak uydurmaya çalışır.

Bizim ailemiz

1975’te yapılmış oldu Bizim ailemizErgin Orbey imzalı. Başrollerinde Adile Naşit ve Münir Özkul’un yer almış olduğu yapımda Tarık Akan, Halit Akçatepe, Itır Esen, Şener Şen, Ayşen Gruda, Cengiz Nezir ve Ahmet Arıman içeriyor. Filmin mevzusu şu şekilde: Yaşar Usta’nın dört, Melek Hanım’ın üç evladı var. İkisi de eşlerini seneler ilkin yitirmiş. Komşularının ısrarı üstüne tanışırlar ve evlenmeye karar verirler. Sadece hiçbiri bu kararlarını çocuklarına anlatamaz. Beraber yaşamaya süregelen çocuklar bu durumu kabullenmekte zorlanırlar. Ailenin başına gelenler, aile üyelerini birbirine daha da yakınlaştıracaktır.

Mutlu günler

Bizim Aile’den üç yıl sonrasında, Neşeli Günler tanıdık yüzleri gördüğümüz bir aile öyküsünü ekrana getiriyor. Senaristliğini Sadık Şendil’in yazdığı filmin yönetmen koltuğunda Orhan Aksoy oturuyor. Çoğumuzun sahne sahne ezbere bilmiş olduğu filmin sinopsisi ise şu şekilde:

Kazım Efendi (Münir Özkul) ve Mutluluk Hanım (Adile Naşit) salatalık ustasıdır. 6 çocuğuyla beraber yaşıyorlar. Salatalık suyu için kavga etmeye devam ediyorlar. Bigün evde gene bu mevzuda münakaşaya başlarlar. Münakaşa tırmanıyor. Sonunda Kazım Efendi üç çocuğunu da alıp evden çıkar. Mutluluk Hanım öteki üç evladı da yanına alır. Senelerce devam eden ayrılıktan sonrasında kardeşler tesadüfen birbirlerini bulur ve bir araya gelmek isterler. Sadece, anne babaları senelerdir üzülmüş olduğu için bu o denli kolay olmayacak.

korkusuz korkak

Natuk Baytan’ın yönettiği Korkusuz Korkak, Kemal Sunal’ın filmografisinde hususi bir yeri olan filmlerden biridir. Mizahı Sunal’ın birçok filminden fazlaca daha karanlık olan ve absürt unsurlar içeren film, toplumsal meselelere hicivli bakışıyla da tanınıyor. Erdoğan Tünaş’ın değindiği filmin sinopsisi ise şu şekilde:

Bir şirkette masa başı işi olan yoksul bir adam olan Bland, kirasını bile ödeyemez. Arkadaşları tarafınca ezilen ve ev sahibi tarafınca evden atılan Mülayim, bu sırada ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenir. Tabip 6 ay sonrasında öleceğini ve son günlerini dilediği benzer biçimde yaşamasını tavsiye eder. Bunaltıcı iş arkadaşları tarafınca ezilmenin ve ansızın patron değiştirmenin yanı sıra, patronun kendisi benzer biçimde davranmaya adım atar. Takma adı Bland olan bombacı, mahalle bombasıyla oynuyor ve onu bir oyuncak benzer biçimde patlatıyor. Sadece ayrıca, son piyango biletinin ikramiyesinin kazanıldığını öğrenir. Altı ay daha yaşayacağına inanılmış olduğu için tüm parasıyla bir umumi hela yaptırır. Bu sırada mafya babası Ayı Abbas ile Mülayim içinde bir kavga adım atar.

Zuğurt Ağa

Bilhassa Şen’in performansıyla hatırlanan Zuğurt Ağa, kuşkusuz Yeşilçam’ın en unutulmaz filmlerinden biridir. Yavuz Turgul’un yazıp Nesli Çölgeçen’in yönettiği film, izleyiciyi ülkedeki feodal yapının dolmaya başladığı bir döneme götürüyor.

Türkiye’de feodalizmin çöküşünü mevzu alan filmimizde Şener Şen, Haraptar köyünün reisi. Yağmur yağmayınca ve kuraklık başlayınca, köylüler Ağa’nın ürünlerini çalıp satarlar ve İstanbul’a kaçarlar. Ağa da arazisini satarak İstanbul’a göç etti. Sadece kent hayatına ayak uyduramayan Ağa elindekileri yiyip bitirir. Karısı da evi terk eder. Sonunda onu yalnız bırakmayan Kiraz ile yaşamaya adım atar ve en iyi bilmiş olduğu iş olan pişmemiş köfte halletmeye adım atar.

Kaynak: Sadi Bey

About admin

Check Also

Doruk Can Kaya'nın başrolünde Fatih Al'ın başrolde olduğu Moon Bulutta'nın yer aldığı kısa filmi desteğinizi bekliyorum.

Zirve Can Kaya’nın başrolünde Fatih Al’ın başrolde olduğu Moon Bulutta’nın yer almış olduğu kısa filmi desteğinizi temenni ediyorum.

Zirve Can Kaya’nın Fatih Al’lı kısa filmi Ay Bulutta, Fongogo’da başlatmış olduğu kampanya ile desteğinizi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir